Sosyal Medya Metrikleri Nedir? – Tanım

Sosyal medya metikleri/ölçümleri, sosyal medya etkinliğinin pazarlama kampanyaları ve bir şirketin geliri üzerindeki etkisini değerlendirmek için kullanılan verilerdir. Bu ölçümler, sosyal alanda hedeflerinize ne kadar iyi başardığınızı değerlendirmenize ve kampanyanızı nerede değiştirebileceğinize dair fikir sağlamaya yardımcı olur.

Sosyal Medya Metrikleri Neden Önemlidir?

Sosyal medya, herhangi bir içerik pazarlama kampanyasının önemli bir parçasıdır. Mesajınızı takipçilerinize yayınlamanız için kullanılan öylesine bir mecra değil, şirketiniz ve sektörünüzle ilgilenenlerle etkileşime girebileceğiniz bir platformdur. İçerik pazarlama stratejisinin herhangi bir parçası gibi, hedeflerinize ne kadar iyi başardığınızı bilmeniz için metrikler gerekir.

Sosyal medyadaki metrikler, hedef kitleniz hakkında önemli miktarda şey söyleyebilir. İçeriğin türlerini ve en çok ilgilendikleri konuları, marka bilinirliği oluşturma çabalarınızın ne kadar iyi gittiğini ve bu takipçileri satış hunininize girmeye teşvik etme konusunda başarılı olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu içgörüleri elde ettikçe, kampanyanızı gerektiği gibi değiştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Metriklerine Örnekler

Platformda gerçekleştirmek istediğiniz hedeflere bağlı olarak kullanabileceğiniz bir dizi farklı sosyal medya ölçümü vardır. Örneğin, paylaşımlar, beğeniler ve takipçiler, artan marka bilinirliği ile başarılı olup olmadığınızı görmenin en iyi yollarındandır.

Sosyal platformlarınıza veya sosyal medya üzerinden dağıttığınız makalelere yapılan yorumlar, kitlenizin ortaya koyduğunuz materyal türleriyle ne kadar meşgul olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Hacim, markanız hakkında kaç kişinin konuştuğunu ve markanızdan bahseden gönderi sayısını ölçer. Müşteri etkileşimi nasıl değiştiğini görmek için bu ölçümü zaman içinde izlemelisiniz.

Erişim, hedef kitlenizin potansiyel boyutunu ölçer. Hedef kitlenize kıyasla kampanyanıza kaç kişinin katıldığını keşfetmek için diğer etkileşim ölçümlerine kıyasla erişimi kullanabilirsiniz.

Etkileşim, markanızla ilgili konuşmalara kaç kişinin katıldığını ölçer. Bu, içerik paylaşmayı ve gönderilere yorum eklemeyi içerebilir.

Share of voice, markanızın rakiplerinizle olan dönüşümlerde nasıl karşılaştırıldığını ölçer.