Entegre Pazarlama Nedir? – Tanım

Entegre pazarlama kampanyası, müşteriye uyumlu bir deneyim sağlamak için farklı platformlarda tutarlı kampanyalar oluşturmayı içeren kanallar arası bir pazarlama stratejisidir. Bir müşteri markayı ister sosyal medya, ister doğrudan pazarlama ister ise başka bir kanal aracılığıyla deneyimlesin, her marka deneyimi tutarlı olmalıdır.

Planlama Süreci

Entegre bir pazarlama kampanyası, müşterilerin tek bir kanalla sınırlı olmadığını anlar. Günümüzde tüketiciler, otobüsten favori web sitelerine ve e-postalarına kadar gittikleri her yerde markalar ve reklamlarla karşılaşıyorlar. Markanızın müşterilerin gözünde öne çıkması için müşterilerin sıkça kullandığı platformlarda yaşayan kampanyalar oluşturmanız gerekir. Aynı zamanda, kampanyaların benzer özellikleri paylaşması gerekir, böylece müşterilerin zihninde öne çıkarlar.

Entegre Bir Pazarlama Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

  • Bu kampanyanın tam olarak kimi hedefleyeceğine ve başarının nasıl belirleneceğine karar verin.
  • Bu hedef kitlenin içeriğinizle en çok nerede etkileşime gireceğini belirleyin ve bu kanalları kampanyanın odak noktası haline getirin.
  • Kampanyaya katılacak pazarlama ve satış ekiplerini bir araya getirerek ortak hedefler belirlemelerini sağlayın.
  • Takımların, hedeflere ulaşmaya nasıl katkıda bulunacaklarını ana hatlarıyla belirtmelerini sağlayın.
  • Kampanyanızın başarısını değerlendirmek ve bu müşterileri çekmek için hangi platformların en etkili olduğunu anlamak için tanımlı metriklerinizi kullanın.
  • Gelecekteki kampanyaların daha verimli ve daha üretken olmasına rehberlik etmesi için bu bilgileri kullanın.