Google Disavow Tool Nedir? – Tanım

Google’ın reddetme aracı, web yöneticilerinin, siteleriyle ilişkilendirilmesini istemedikleri web sitelerine işaret eden düşük kaliteli bağlantıları Google’a bildirmelerine olanak tanır. Bu, SEO’ların Google‘a, sıralama faktörlerini değerlendirirken hangi harici bağlantıların dikkate alınması gerektiğini söylemesine yardımcı olur.

Bir site yayıncısının, daha önce bir bağlantı çiftliğinden bağlantılar satın aldıysa veya çok sayıda spam içerikli veya zararlı harici bağlantı varsa, Google reddetme aracını kullanması gerekebilir. Bağlantı satın almak, Google’ın politikalarının ihlalidir ve siteler bunu yaptıkları için ceza alabilir ve almış olabilir.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Google Disavow Tool ile yapılan reddetme işlemini geri alamazsınız. Bağlantıları reddetmeyi seçtiğinizde, sitenizle ilişkisi kesilir. Reddetmeyi seçmeden önce araştırmanızı harici sitede yaptığınızdan emin olun.

Reddetme aracını kullanmak riskli olabilir. Buradaki “riskli” ne anlama geliyor? Temel olarak, bir bağlantıyı zararlı olarak analiz ederseniz ve bu konuda yanılıyorsanız, sitenize işaret eden meşru bir bağlantıyı kaybettiniz demektir. Bağlantılar arama motorları için bir sıralama faktörü olduğundan, sağlıklı harici geri bağlantılardan kurtulmak SEO’nuza zarar verebilir.