Zenginleştirilmiş Sonuçlar Nedir? – Tanım

Google sürekli değişiyor ve gelişiyor, geliştiricileri, kullanıcıların arama sorgularına yanıtları görüntülemek için yeni ve sezgisel yollar buluyor. Son zamanlardaki bir gelişme olarak da ‘Zenginleştirilmiş Sonuçlar’ karşımıza çıkıyor. “Rich Answers” olarak da bilinen zenginleştirilmiş sonuçlar, Google kullanıcıları hem hızlı sorulara hızlı cevaplar hem de karmaşık konuların dökümü için onlara güvenmeye başladıkça SEO için giderek daha önemli hale geliyor.

Zenginleştirilmiş Sonuç Türleri

  • Rich Snippets
  • Yemek Tarifleri
  • Takvimler
  • Rich Cards
  • Bilgi Grafikleri

Google, Zenginleştirilmiş Sonuçları Nasıl Seçiyor?

Herhangi bir web sayfasının, Google’ın onu zengin bir yanıt olarak görmeden önce ihtiyaç duyduğu birkaç bileşen vardır:

Değerli ve Kaliteli İçerik

Sayfa, bir soruyu yanıtlamada veya bir sorguyu ele almada diğer sayfalardan daha iyi bir iş çıkarıyorsa, zengin yanıt olarak sayılabilir. SEO ajansları, sayfalarınıza zengin bir cevap olarak seçilme şansını artırmak için ilgili anahtar kelime ile bilgilendirici içerik yazmanıza yardımcı olabilir.

Şema İşaretlemesi

Şema işaretlemesi, zengin bir yanıt olarak kabul edilen bir sayfa elde etmenin anahtarıdır. Esasen, web geliştiricilerinin arama motorlarına sitelerindeki belirli varlıklar hakkında daha fazla bilgi vermelerini sağlayan bir tür kod sözlüğüdür. Örneğin, Google “Yukarı bak” kelimelerini basit bir fiil ve yön olarak görebilir, ancak şema işaretlemesi onlara bunun bir filmin adı olduğunu söyleyebilir. En iyi SEO ajansları, bir etkisi olacağını düşündükleri her yerde şema işaretlemesini stratejik bir şekilde uygulayacaktır.

Popüler Sorulara Cevaplar

Şu anda Google, yalnızca popüler sorular veya basit bir kutuda ele alınabilecek aramalar için zengin yanıtlar veriyor. SEO ajansları, şirketinizin en iyi yanıtı sağlayabileceği popüler bir arama bulmanıza yardımcı olabilir ve sayfayı zengin bir sonuç olarak görünme şansını artırmak için optimize edebilir.