Rel=Prev ve Rel=Next Nedir? – Tanım

Bu işlevler, yinelenen içerik sorununu çözmeye yardımcı olmak için Eylül 2011’de Google tarafından tanıtıldı. Rel=Prev ve Rel=Next, arama motorlarının belirli bir ardışık sayfa koleksiyonunun birlikte dizine eklenmesi gerektiğini bilmesini sağlamak için bir web sitesinin HTML koduna eklenir. Birkaç sayfada çalışan bir makale veya ürün bölümü olan bir web sitesini ele alın. Google bunları mutlaka aynı makale olarak görmez, bunun yerine onlara aynı konuda rekabet eden URL’ler gibi davranır. Rel=Prev ve Rel=Next, sayfanın ekranın çok altında devam etmesini sağlamadan bir sayfaya sığmayan içerikler için kullanılabilir. Her sayfanın altında “önceki” veya “sonraki” düğmesi bulunur. Bu sizi ya makalenin devamına ya da bir önceki sayfasına götürecektir.

Bu işlevleri uygulamazsanız, Google’ın sayfaları sıralaması çok daha zor olacaktır. Google ayrıca içeriğin sayfalandırılmadığını ve bu nedenle içeriği aynı konunun yinelenen sürümleri olarak ele alacağını varsayabilir.

rel=prev ve rel=next etiketine bir örnek:

<head>
<link rel=”prev” href=http://www.örnek-alan-adi.com/article/2/ />
<link rel=”next” href=http://www.örnek-alan-adi.com/article/3/ />
</head>

Neden Kullanılırlar

Rel=Prev ve Rel=Next, Google’ın tam olarak neye baktığını daha kolay anlamasına ve ardından kullanıcıları genellikle serideki ilk sayfa olan en alakalı sayfaya göndermesine olanak tanır. Kullanılmazlarsa, bir makalenin 2, 3 veya 4. sayfasının Google’ın arama sıralamasında ilk sayfadan daha yüksek olduğu bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Mümkün olduğunda içeriği birden çok sayfaya yaymaktan kaçınmanızı öneririz. İyi UX tasarımı ile uzun içerikler bile genellikle kolayca okunabilir ve gezinilebilir hale getirilebilir.