Alan Adı Transferleri Nedir? – Tanım

Sitenizin başka bir sunucuya taşınması gerekip gerekmediği veya şirketiniz kendini yeniden markalaştırıyor ve yeniden adlandırıyor olsa da, yerinde içeriğinizin tam olarak yeni yuvasına yönlendirilmesi gerekir. Alan adı transferleri ismi de buradan gelmektedir. Yönlendirmeleriniz düzgün şekilde tamamlanmazsa, yeni siteniz, kullanıcı deneyimini azaltabilecek, hemen çıkma oranının artmasına ve dolayısıyla sayfa sıralamasının düşmesine neden olabilecek 404 Dosya Bulunamadı hatalarıyla dolu olacaktır. Sitenizin kapsamlı bir dizi yönlendirmeye ihtiyacı olması durumunda, SEO ajansınız sizin için teknik çalışmaları yapmakta sorun yaşamamalıdır. Bu, bir sitenin bir etki alanından veya sunucudan diğerine geçerken karşılaşabileceği sorunların çoğundan kaçınacağınız anlamına gelir.

URL Değiştirme

İster marka adınızı değiştiriyor olun, ister bir .co.uk adresinden bir .com adresine taşınıyor olun, alan adı transferleri gibi durumlarda sitenizin içeriğini bir alan adından diğerine aktarmanız gerekecektir.

URL’yi ve Markayı Değiştiriyorsanız

  1. Eski alan adınızdaki sayfa URL’lerinin bir site haritasını oluşturun.
  2. Yeni alan adınızdaki sayfa URL’leri için de aynısını yapın.
  3. Eski web sitesindeki, yeni web sitesindeki sayfalarla aynı veya neredeyse aynı olan tüm sayfalarda rel=canonical etiketini kullanın. Bu, arama motorlarına, SERP’lerde görüntülenecek sayfanın hangi sürümünün önemli sürüm olarak kabul edilmesi gerektiğini söyleyecektir.
  4. Web sitesinin önceki sürümünü barındırmaya devam ettiğinizden emin olun. Bu şekilde 301 yönlendirmeleri, eski sürümden yeniye bağlantı suyunu aktarmaya devam edecektir. Eski sitenizi tamamen kapatırsanız, yeni web sitesine almış olabileceği herhangi bir gelen bağlantıdan bağlantı suyunu aktarmayı durduracaktır.
  5. Sitenin her iki sürümünün de tek bir sunucuda barındırıldığından ve birden çok sunucu arasında bölünmediğinden emin olun.