Yatırım Getirisi (ROI) Nedir? – Tanım

Bir yatırımın parasal değerinin maliyetine göre hesaplanması sonucu ortaya çıkan sayıya yatırım getirisi denir.ROI’nin açılımı; Return of Investment’dır ve formülü şöyledir: ROI= (Net Kâr/Yatırım) x 100

Örneğin 1000 Liralık bir yatırım sonucu 10.000 lira kazandıysanız, yatırım getiriniz 0.9 yani %90 olacaktır. Daha doğru sonuçlar almak için yatırım getirisi hesaplayan türlü araçlar(uygulamalar, web siteleri vs.) kullanılabilir.

ROI, belirli bir yatırımın potansiyel karlılığını, pazarlama kampanyalarınızı (pazarlama raporu verebilmek için) veya işletmenizi başlatmak için iş planları geliştirirken değerlendirme doğrultusunda yararlı olabilir. Reklam harcamalarından dönüş (ROAS) de benzer bir metriktir, ancak işletmenizi büyütmek için bireysel bir reklam kampanyası gibi belirli taktiklere daha fazla odaklanır.

ROI hesaplamak, bir yatırımın işletmenize doğrudan nasıl katkıda bulunduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Bu, geçmiş iş kararlarınızı değerlendirmek ve gelecektekileri bilgilendirmek için kullanışlı bir araçtır. Ayrıca, yeni iş fırsatlarını karşılaştırmak ve hangisini takip etmeye karar vermek için ROI hesaplamalarındaki bilgileri de kullanabilirsiniz.