Benzersiz Satış Teklifi (USP) Nedir? – Tanım

Ne sattığınızı, kime sattığınızı ve neden dışarıdakilerden daha iyi / farklı olduğunu kısaca belirten bir ifadedir. Tek bir ürüne veya genel bir şirkete uygulanabilir. Birisi USP’nizi okuduğunda, neden en iyi seçim olduğunuzun bildirilmesi veya hatırlatılması gerekir.

Her 5 yeni işletmeden 1’inin rakiplerini geride bırakamadığı için başarısız olduğunu biliyor muydunuz? Bunun nedeni kısmen, sundukları ürünün potansiyel müşterilerine nasıl fayda sağladığı hakkında net bir şekilde iletişim kurmamış olmalarıdır.

Bu tuzaktan kaçınmanın harika bir yolu, benzersiz bir satış teklifi (USP) geliştirmektir. Benzersiz satış teklifi, ne sattığınızı ve neden müşterilerinizin ihtiyaçları için en iyi seçim olduğunuzu tanımlamanıza yardımcı olur.

USP’lerin bir şirketin tekliflerinin farklı yönlerine odaklanabileceğini unutmayın. Bir şirket rakiplerinin arasından sıyrılmak için ürün kalitesine güvenebilirken, diğeri müşteri hizmetlerine, tekliflerin genişliğine veya uzmanlığa güvenebilir. Şirketinizi farklı kılabilecek diğer şeyler şunlardır: