Drip Marketing (Damla Pazarlama) Nedir? – Tanım

Drip marketing, hedef kitlenize, yaptıkları eylemlere veya durumlarındaki değişikliklere bağlı olarak belirli bir zamanlamada otomatik olarak sınırlı sayıda e-posta göndermektir. İşletmeler, önemli eylemlerin veya tarihlerin ardından hedef kitleyle kişiselleştirilmiş ve hedefli bir şekilde iletişimde kalmak için damla pazarlamasını kullanır.

Damla pazarlamanın “damlama” kısmı, yavaş ve istikrarlı bir e-posta serisi göndermeyi ifade eder. Bu seri 2, 5 ya da belirlediğiniz, abartı derecesinde fazla olmayan herhangi bir sayı kadar e-postadan oluşabilir. Unutmayın, belirli bir konuda aşırı iletişim kurmadan iletişimde kalmak için en iyi e-posta sayısı 2 ila  5 arasındadır.

Damla Pazarlama’yı Uygulamak İçin Ne Gerekir?

Damla kampanyanızı oluşturmak ve yönetmek için şu 5 adımı izlebilirsiniz:

  1. Tetikleyicinizi Seçin: Kampanya hangi eyleme (sipariş vermek, mağazanızdaki bir etkinliğe katılmak, bir süre sipariş vermemek vs.) ya da tarihe dayalı olarak başlayacak.
  2. Hedef kitlenizi iyi belirleyin.
  3. Göndereceğiniz mesajı iyi belirleyin: göndereceğiniz mesajlar çok uzun olmamalı ve markanızın değerleri ile tutarlı olmalıdır.
  4. E-postalarınızı sık sık gözden geçirin: Kullandığınız e-posta, teklifleriniz geliştikçe güncelliğini yitirebilir; eskimediğinden emin olmak için tüm damla kampanyalarınızı düzenli aralıklarla gözden geçirin.