Opera Nedir? – Tanım

Opera, 1996 yılında Norveçli bir şirket olan Opera Software ASA tarafından oluşturulmuş ücretsiz bir web tarayıcısıdır.

Opera Web Tarayıcısının Tarihçesi

Opera’yı yaratmaya yönelik ilk girişim 1994 yılına dayanıyor. İskandinav telekomünikasyon şirketi Telenor, bu ücretsiz internet tarayıcısının sponsoruydu. Ürünün bir sonraki sürümü olan Opera 2.0, bağımsız şirket ASA tarafından oluşturuldu. Web tarayıcısı, MDI çözümüne dayanan, yani tek bir pencerede birkaç sekme açan yenilikçi bir (zamanı için) bir arayüz sunmuştur. Opera’nın 2000’den itibaren güncellenmesi, onu bir e-posta hesabına bağlamayı mümkün kıldı.

opera-browser

Güncellemeler ve Yenilikçi Çözümler

2005 yılında piyasaya sürülen Opera 8.0, nihai UX odaklı çözümlerden etkilendi. Opera tarayıcısının ana dezavantajı, çok sayıda afiş reklamıydı. 8.5 sürümü devrim niteliğindeydi – ürün ücretsiz bir yazılım lisansı altında çalışmaya başladı (reklamlardan elde edilen gelirlere dayalı olarak eski reklam yazılımının yerini aldı). Opera tarayıcısının başlıca işletim sistemleri için ayrı sürümleri vardır.

Tarayıcı Özellikleri

Çoklu platform yazılımı olarak, cep telefonlarında ve diğer cihazlarda (örneğin video oyun konsolları veya etkileşimli televizyon) çalışır. Opera’nın 37 dil sürümü vardır.

Ücretsiz tarayıcı, kullanıcılarının gizliliğini sağlar – özel ve tarama verilerini hızlı bir şekilde silme olanağının yanı sıra, arama sonuçlarında görünen sayfaların güven düzeyini de gösterir. Opera, bu özelliği sayesinde İnternet kullanıcılarını kimlik avı veya kötü amaçlı yazılımlardan korur.

Yaygın olarak kullanılan diğer web tarayıcılarını keşfetmek ister misiniz? Internet Explorer ve Google Chrome hakkında daha fazla bilgi edinin!