Google Chrome Nedir? – Tanım

Google Chrome, 2008 yılında Google LLC tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir web tarayıcısıdır. Bu kullanımı kolay tarayıcı, minimalist bir kullanıcı arayüzü, hızlı web tarama ve sayfa yükleme süresi sunar. StatCounter’a göre, dünya çapında en popüler web tarayıcısıdır – Google Chrome, internet kullanıcılarının yaklaşık %66’sı tarafından kullanılmaktadır.

Web tarayıcı çözümleri, kendi Blink düzen motoruna sahip açık kaynaklı bileşenlere dayanmaktadır. Genel olarak, bu tarayıcının her şeyden önce işlevsel olması amaçlanmıştır. Herkese yöneliktir; günlük kullanım, bireysel çalışma, okullar ve üniversiteler ile geliştiriciler ve uzmanlar için.

google-chrome

Google Chrome ve Ek Özellikler

Google, bu web tarayıcısının kullanıcıları için çeşitli ek özellikler hazırlamıştır, örneğin: çeşitli çevrimiçi kaynakların (örneğin; Send to Kindle, Pinterest) kullanımını kolaylaştıran uzantılar (eklentiler olarak da bilinir); kullanıcıların ücretsiz tarayıcı düzenini kişiselleştirmesine olanak tanıyan temalar ve 52 dilde sunulan bir sayfa çevirisi seçeneği.

Google Chrome’da SEO için Faydalı Uzantılar

Bu araçlar, web yöneticilerinin ve SEO uzmanlarının günlük çalışmalarını da destekleyebilir. Chrome Web Mağazası, çok çeşitli SEO araçları sunar.

SEO Chrome uzantıları arasında şunlardan bahsetmeye değer:

  • NoFollow – nofollow özniteliğine sahip bağlantıları gösterir;
  • Wappalyzer – kullanılan CMS ve komut dosyalarını tanır;
  • Link Redirect Tracker – yönlendirmeleri kontrol eder;
  • SEO Meta in 1 CLICK – web sitesinin tüm temel unsurlarını ve ana SEO bilgilerini görüntülemek için kullanılır;
  • Check My Links – bozuk bağlantıları tanımlar;
  • Tag Assistant – Google Analytics veya Google Tag Manager gibi sitedeki izleme kodunun doğrulanmasına yardımcı olur.