Organic Traffic (Organik Trafik) Nedir? – Tanım

Organik trafik, kullanıcıların arama motoruna bir kelime öbeği girdikten ve SERP (Search Engine Result Page) sonucunda belirli bir bağlantıya tıkladıktan sonra bir web sitesine girişlerinden elde edilen tıklamalardır. Organik sonuçlar, reklam olarak işaretlenmiş ücretli sonuçların altında görünür.

Sitede organik trafik nasıl arttırılır?

En yüksek organik trafiği üreten siteler, TOP10 arama sonuçlarında, yani arama motorunun ilk sayfasında yer alır. Web sitenizdeki organik trafiği artırmak için etkili bir SEO sürecine dikkat etmeniz gerekir. SEO’nun temel unsurlarından bazıları sitede doğru başlık yapısı, doğru anahtar kelimeler için optimize edilmiş meta veriler, sitedeki uygun içerik uzunluğu, doğru dahili bağlantıdır.

SEO’yu etkileyen unsurları bir web sitesi üzerinde iyileştirmeye çalışırsanız, web sitesi arama sonuçlarında daha yüksekte görüntülenecek ve böylece değerli organik trafik oluşturacaktır.

Web sitesindeki organik trafik nasıl ölçülür?

Web sitesinde organik trafiği ölçmek için çeşitli araçlar vardır. En popüler olanı elbette Google Analytics’tir. Ayrıca Search Console, Ahrefs veya Semrush gibi araçlara da göz atabilirsiniz.

Yazımızı incelemek için: Organik Trafik ve Düşmesinin En Önemli 4 Nedeni