Link İnşası Nedir? – Tanım

Bağlantı oluşturma ya da Link İnşası, bir web sayfasına gelen bağlantıların sayısını ve kalitesini artırmayı amaçlayan önlemlerdir. Bağlantı oluşturma, bir web sitesini işaret eden yüksek kaliteli bağlantıların sayısını artırabilir; buna karşılık, web arama motorlarında daha iyi sıralama olasılığını artırır. Link inşası aynı zamanda marka bilinirliği artırmak için kanıtlanmış bir pazarlama taktiğidir.

link-insasi

Link İnşası Türleri

Beyaz Şapka Linkbuilding: Beyaz şapka bağlantısı oluşturma stratejileri, son kullanıcılara değer katan, Google‘ın hizmet standartlarına uyan ve uzun süre doğal olarak sürdürülebilecek iyi sonuçlar üreten stratejilerdir. Beyaz şapka bağlantı oluşturma, yüksek kaliteli üretimin yanı sıra web sitesine ilgili bağlantılara odaklanır. Elde etmek daha zor olsa da, bu taktikler web sitesi sahipleri tarafından yaygın olarak uygulanmaktadır, çünkü bu tür stratejiler sadece web sitelerinin uzun vadeli evrimi için faydalı değil, aynı zamanda genel olarak çevrimiçi ortam için de iyidir.

Siyah Şapka Linkbuilding: Bu, minimum çabayla mümkün olduğunca çok bağlantı edinme işlemini ifade eder. Siyah şapka SEO, Spamdexing olarak da adlandırılabilir, çünkü bu aynı zamanda birçok siyah SEO stratejisi ve bağlantı oluşturma taktiği içerir. Bazı siyah şapka bağlantısı oluşturma stratejileri arasında niteliksiz bağlantılar almak ve bağlantı çiftliklerine, bağlantı şemalarına ve kapı sayfalarına katılmak yer alır. Google’ın spam önleme ekibi, bağlantı oluşturma yoluyla arama sonuçlarınızın manipülasyonunu sürekli olarak önlemeye çalışır. Büyük markalar, spam kullandıkları ve bağlantı oluşturmada kullanıcılara zarar veren taktikler kullandıkları için arama sıralamalarına ağır cezalar aldı.