Anahtar Kelime Yamyamlaştırma Nedir? – Tanım

URL yamyamlaştırma veya anahtar kelime yamyamlaştırma olarak da bilinen keyword cannibalization, bir etki alanının iki alt sayfasının aynı anahtar sözcüklerde sıralanması anlamına gelir. Bu SEO hatasının sıralama başarısı üzerinde olumsuz bir etkisi vardır, ancak doğru anahtar kelime stratejisi ile düzeltilmesi kolaydır.

Bu Durumdan Neden Kaçınmalısınız?

  • Keyword cannibalization, Googlebotlar için önem teşkil eder. Crawler artık karşılık gelen anlamsal bağlam için benzersiz bir URL tanımlayamaz. Bu, sıralama düşüşlerine ve atık potansiyeline neden olabilir: Daha önce iyi sıralanmış içerik endekste kaybolabilir ve yeni SEO önlemleri beklenen sıralama sonuçlarını oluşturamaz.
  • Etki alanınız bir arama terimi altında birden fazla URL ile dizine eklenebilir. Bu, içeriğin verimli ve stratejik kullanımını imkansız hale getirir. Kullanıcılar aynı konuda farklı içeriğe ulaşır ve trafiğin bir sayfada hedeflenen şekilde yoğunlaşması yerine farklı eylemler gerçekleştirebilir.
  • Yinelenen sıralamalar SEO analizini ve raporlamasını karmaşıklaştırır. URL’ler ve anahtar kelimeler sık sık kırpılarak değerlendirmeleri zor hale gelir.