GTIN(Global Trade Item Number) Nedir? – Tanım

Global Trade Item Number, ürün feed’inin bir öğesidir. Ürünü benzersiz bir şekilde tanımlamayı amaçlayan gerekli özelliklerden biridir. Google, üretici tarafından atanan bir GTIN’ye sahip yeni ürünler için bunu gerektirir. Ürün feed’i özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Google Merchant Center Yardım makalesine bakın!

gtin

Global Ticari Ürün Numarası Nerede Bulunur?

Global Ticari Ürün Numarası, ticari ürünleri benzersiz şekilde tanımlamak için kullanılır. Bu, fiyatlandırılabilen, sipariş edilebilen ve hepsinden önemlisi faturalandırılabilen ürün veya hizmetleri ifade eder. Coğrafi konumunuza bağlı olarak, numaranız biraz farklı görünebilir.

Örneğin, Avrupa’da 13 basamaklı bir sayıdır (EAN), Kuzey Amerika’da ise 12 basamaklı bir sayıdır (UPC). Her kitabın arkasında bulabileceğiniz ISBN, aynı zamanda bir Global Ticari Ürün Numarasıdır.

Google Ads ile Bağlantısı

Bir Alışveriş kampanyasında reklam yayınlamak için önce bir ürün dosyası oluşturmanız gerekir. Google tarafından kullanılan gerekli ve isteğe bağlı ürün özelliklerini içerir. Bu veriler, reklamınızın kullanıcılara gösterilmesini sağlar. GTIN, üretici tarafından atanan GTIN’ye sahip tüm yeni ürünler için gerekli niteliktir, ancak diğer ürünler söz konusu olduğunda bu özellik isteğe bağlıdır (ancak şiddetle tavsiye edilir).

Yazımızı incelemek için: E-ticaret SEO: Online Mağazanıza Gelen Trafiği Nasıl Artırırsınız?