Google Merchant Center Nedir? – Tanım

Google Merchant Center, Google Ads kampanyalarında (ürün reklamları ve dinamik yeniden pazarlama kampanyaları) ürün feed’lerini işlemek için kullanılan bir Google aracıdır. GMC, şirket, teslimat maliyeti veya şirket logosu hakkında bilgi toplar. GMC ile reklam veren satıcı puanlarını kullanabilir.

Google Merchant Center’ın Avantajları:

  • Alışveriş reklamları son derece etkilidir.
  • Görsel olarak çekici ürün tasarımı ve arama sonuçlarında iyi görünürlük sağlar.
  • Dönüşümleri artırmak için harika bir fırsattır.

Uygulamada GMC

Başlamak için bir hesap oluşturmanız ve mağazanızın web sitesini talep etmeniz gerekir. Bir sonraki adım, bir ürün listeleme eklemektir. Bu, menüdeki Ürünler sayfasını ve ardından Feeds bölümünü seçerek yapılabilir.

google-merchant-centre

Ardından, satış yapılan ülkeyi, birincil feed adını ve giriş yöntemini seçin. Bunu, örneğin düzenli olarak güncellenen bir Google sayfası aracılığıyla yapabilirsiniz.

Google Merchant Center’ın Faydaları Nelerdir?

GMC ve Alışveriş reklamlarını kullanarak teklifinizi Google kullanıcılarına kolayca sunabilirsiniz. Kullanıcılar, standart Google Ads’den farklı olarak, metin reklamlar yerine ürün resimleri ve fiyatlarının yer aldığı reklamları görür. Alışveriş reklamları, belirli ürünleri arayan kişiler tarafından görülecektir. Tüketici için en önemli bilgiyi sunarlar (fiyat ve ürün imajı). Bu da, dönüşüm oranını artırma olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir.