Google Bilgi Grafiği Nedir? – Tanım

Google Bilgi Grafiği, evrensel ve genişletilmiş aramanın bir parçasıdır ve bu nedenle organik Google arama sonucunun geliştirilmesidir. Bilgi Grafiği, grafiksel olarak sunulan çeşitli kaynaklardan elde edilen sonuçlarla birlikte SERP‘lerde özel bir alanda sunulmaktadır.

Bilgi Grafiği Nelerden Oluşur

2012’de Google, Bilgi Grafiği’ndeki varlıklar üzerinde bir widget ile arama sonuçlarının genişletilmesini ekledi. Bilgi Grafiğinde, google bir arama teriminin arkasındaki anlamsal bir varlığı tanıyorsa veya şüpheleniyorsa, çeşitli gerçeklerin, görüntülerin ve ilişkili arama sorgularının yerleri veya koşulları özel bir alanda görüntülenir. Bilgi Grafiği tarafından kullanılan bilgiler kısmen Freebase’den gelirken, bugün esas olarak Wikidatta’dan toplanır, artırıcı bağlantılar veya ilgili arama terimleriyle zenginleştirilmiştir.

Masaüstü ve tabletlerde Bilgi Grafiği, organik arama sonuçlarının hemen yanında görüntülenir; akıllı telefonlarda arama sonuçlarının üzerindedir. Aşağıdaki öğeler bilgi kutusuna eklenebilir:

  • Bir şirket, bir kişi veya konum hakkındaki veriler
  • Google Görsel Arama bağlantısı olan görseller
  • Metin ayıklamanın yanı sıra kaynağa bağlantı
  • Arama sorgusundaki ayrıntılarla hazırlanmış, yapılandırılmış veriler
  • Benzer arama sorguları hakkında bilgi “kullanıcılar bunları da sordu”

Bilgi Grafiği’nin SEO Üzerinde Ne Gibi Etkileri Vardır?

Google Bilgi Grafiği, web siteleri ve arama motoru optimizasyonu (SEO) için hem avantajlara hem de dezavantajlara sahiptir. Kullanıcılar genellikle istenen bilgileri bulmak için daha fazla tıklama gerektirmediği için, yüksek bilgi paylaşımına sahip web siteleri genel arama sorgularında trafiği kaybedebilir. Bu trafik kaybı reklam gelirlerinde de kayıplara neden olabilir. Ancak, Google tarafından bir Bilgi Grafiği’nde bir metin veya resim bağlantısıyla listelenme fırsatı genellikle olumlu olarak görülür.