Yapılandırılmış Veriler Nedir? – Tanım

Yapılandırılmış veriler, web sitelerinde şema işaretlemesini tanımlamak için kullanılan terimdir. Bu kodun yardımıyla, arama motorları URL’lerin içeriğini daha kolay anlayabilir ve bu da zengin sonuçlar olarak bilinen arama motoru sonuçları sayfasında gelişmiş sonuçlar elde eder. Bunun tipik örnekleri derecelendirmeler, etkinlikler ve çok daha fazlasıdır.

Farklı kelimeler Google, Microsoft, Yahoo ve Yandex tarafından oluşturulan açık bir topluluk olan schema.org’da bulunabilir. Sonuç, birçok farklı arama motorunun anlayabileceği standartlaştırılmış veri işaretlemelerinin bir kataloğudur.

Ne Tür İşaretlemeler Var?

Yapılandırılmış veri deposundaki en önemli biçimlendirmelerden birkaçı aşağıda listelenmiştir:

  • Organizasyon: İşletmeyle ilgili bilgiler önemlidir, çünkü bu bilgilerin arama motoru tarafından markalı arama sorgularında görüntülenmesini sağlamaya yardımcı olur. Buna şirket logoları da dahildir.
  • Yerel İşletmeler: Yerel işletmeler için, işletme listesine yapılandırılmış veriler eklemek, ilgili arama sorgularının arama sonuçlarında kendilerini daha iyi işletme sunmalarını sağlamak için önemlidir. Bu, çalışma saatleri veya iş türü eklemek anlamına gelebilir. Google ile Rezerv özelliği aracılığıyla da reeservasyon yapılabilir.
  • Etkinlik: Etkinliklerle ilgili yapılandırılmış veriler, ister konser, ister pilates seansı veya çevrimiçi konferans için olsun, çevrimiçi işletmelerinin ek özel etkinlikler oluşturması için harika bir yoldur.
  • Makale: Genellikle web sitelerinizde makaleler yayınlarsanız, bu arama sonuçlarında daha iyi görünürlük elde etmenin iyi bir yolu olabilir. Bu tür yapılandırılmış veriler, arama motoru gezgininin örneğin Google Haberler widget’ında daha iyi değerlendirme ve yerleştirme yapmasına yardımcı olur.
  • Ürün: Daha iyi zengin arama sonuçları oluşturmak için e-ticaret işletmeleri ürünlerine fiyat, kullanılabilirlik veya yorumlar/derecelendirmeler gibi ek bilgiler ekleyebilir.
  • Yemek tarifi: Yapılandırılmış veriler burada çok önemli bir rol oynar. Yapılandırılmış verilerin tariflere, tarif hazırlığına ve pişirme sürelerine veya beslenme bilgilerine eklenmesi, tarif içeriği için etkili bir SEO tekniğidir.
  • Video: Bu şema, bir web sitesine tümleşik bir videoya bilgi eklemek için kullanılır. Bu, açıklamaları, küçük resim URL’sini, yükleme tarihini veya uzunluğunu içerir.