Evrensel Arama (Universal Search) Nedir? – Tanım

Arama motoru optimizasyonu bağlamında, “Evrensel Arama” (“Harmanlanmış Arama” veya “Gelişmiş Arama” olarak da adlandırılır), Google veya Bing gibi arama motorlarının organik arama sonuçlarının üstünde veya arasında görüntülenen videolar, resimler veya haritalar gibi ek medyanın entegrasyonunu ifade eder.

Nisan 2007’den bu yana, arama motoru sonuç sayfası ilk 10 bağlantıdan daha fazlası olmaya başladı. O zamandan beri Google, yukarıda, aralarda veya gerçek organik arama sonuçlarının yanında görünen ek medya içeren kutular bulundurmakta. Kullanıcı amacına bağlı olarak, bu sonuçlar daha yüksek tıklama oranları ve ek trafik getirebiliyor.

Google SERP’lerindeki videolar, resimler, haritalar, alışveriş sonuçları veya haberleri içeren bu genişleme, genellikle Evrensel Arama Entegrasyonu olarak adlandırılır, bazen “geliştirilmiş” veya “harmanlanmış” arama olarak da adlandırılır.

 

evrensel-arama

Gelişmiş Aramanın Amacı

Gelişmiş Arama, kullanıcının uzun kuyruk sorgularına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak daha fazla sonuç arama çabasını ve süresini en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Google, dikey arama motorlarını 2007’de ilgili anahtar kelime aramaları için organik arama sonuçlarına entegre etti. “Evrensel Arama” terimi, artık organik arama sonuçlarında uygulanan Haber, Görüntü, Harita, Video ve Alışveriş gibi alanlardan elde edilen sonuçları kapsar ve aramanın üst kısmındaki menü üzerinden ayrı ayrı seçilebilir, sırası sabit değildir, kullanıcının sorgusuna göre değişir. Belirli arama sorgularının sonuç sayfalarını entegrasyonlarla zenginleştirmek, Google’ın kullanıcıya bireysel arama isteği için her zaman mümkün olduğunca kısa sürede ‘en iyi sonucu’ sunma niyetinde son derece önemli bir faktördür.