Dikey Arama Motoru Nedir? – Tanım

Dikey arama motorları, farklı arama türlerinde uzmanlaşmış arama motorlarıdır. Genel Google modelinde, dikeylere örnek olarak Google’ın resim araması, konum veya harita araması, haber araması ve web araması verilebilir. Birçok bakımdan bunlar, hepsi Google çatısı altında ayrı arama motorları olarak kabul edilebilir.

En yaygın dikey arama türü, arama motorunun web sayfaları veritabanını taradığı, kullanıcıların arama sorgusu için en alakalı ve yararlı sayfaları aradığı ve döndürdürüyor olduğu web aramasıdır. Bildiğimiz gibi, Google bu ilgili web sayfalarını alaka düzeyi, yetki ve PageRank dahil olmak üzere algoritmasında belirtilen faktörlere göre hiyerarşik bir sıraya göre sıralar.

Google’ın dikey arama motorlarından birkaçı şunlardır:

Web Araması

Belirtildiği gibi, web araması Google’ın ana arama motorudur. Google’ın önemli veritabanındaki tüm web sitelerini kapsar. Web aramasında, bir arayıcı arama terimini yazar ve Google, arama teriminin kriterlerine en uygun olduğunu düşündüğü web sayfalarını döndürür.

Görsel Arama

Resim araması Google’ın en popüler ikinci dikeyidir. 1 Ocak 2012 itibarıyla Google, yalnızca görüntüleri arama terimlerine göre eşleştiremeyeceği, aynı zamanda artık görüntülerin benzerliğine dayalı görselleri arayabilebileceği Yeni Resim Arama’yı tanıttı.

Harita Araması

Google haritalar dünyanın en popüler harita arama motorudur. Bu dikeyde, kullanıcılar dünyanın herhangi bir yerinde bir adres yazabilir ve bulabilirler. Daha sonra yol haritası görünümünü, sokak görünümünü veya uydu fotoğraf görünümünü görebilirler.

Haber Arama

Google, Yahoo ve Bing haber dikeyleri gezegendeki en büyük haber veritabanlarından bazılarıdır. Yahoo, en büyük ve en çok ziyaret edilen haber arama motorını sağlamakta, ardından Google ve ardından Bing gelmektedir.