Yeniden Hedefleme Nedir? – Tanım

Yeniden hedefleme veya yeniden pazarlama, potansiyel müşterilere bir işletmenin web sitesiyle ilk karşılaşmalarından sonra reklam veren herhangi bir reklamcılık yaklaşımını ifade eder. Yeniden pazarlama, bir ziyaretçiye benzersiz bir kimlik atayan “çerez” adı verilen bir izleme yazılımının kullanılmasıyla mümkün olur. Bu, sonraki reklamların ziyaretçinin geçmişine göre seçilmesine olanak tanır.

Terminoloji bir platformdan diğerine biraz farklılık gösterebilir. Google Ads’te yeniden hedeflemeye “yeniden pazarlama” denir. Bu, özellikle Google Görüntülü Reklam Ağında sık kullanılır. Facebook da bunu yeniden pazarlama olarak adlandırır, ancak çerezlerine Facebook Pikseli denir.

Yeniden Pazarlama neden kullanılır?

Yeniden pazarlama, hassas bir şekilde kullanıldığında, potansiyel müşterilerin rahatsız edildiğini hissettirmek yerine, müşterinin alışveriş deneyimini iyileştirebilecek ve müşteri için daha etkili reklam harcaması sağlayabilecek çok güçlü bir reklam aracıdır. Bir pazarlama ekibi, bir markaya zaten aşina olan potansiyel müşterilerle konuştuğunu bildiğinde, ihtiyaçlarını daha iyi tahmin edebilir ve dönüşüm için daha iyi bir potansiyele sahip reklamlar oluşturabilir. Bir yeniden hedefleme reklamı, markayı tanıtan değerli alanı boşa harcamak yerine, bir hizmet hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlayabilir.