İçerik Optimizasyonu Nedir? – Tanım

İçerik SEO için en önemli faktör olabilir. İyi SEO ajansları, hem Google‘ın hem de kullanıcıların sevdiği bilgiler üreterek içeriği optimize eder. İçerik optimizasyonu olarak bilinen bu süreç, sitenizin aramada daha görünür olmasına yardımcı olacaktır.

Çevrimiçi varlık kazanmak için sitenizde, alanınızda önde gelen bir otorite ya da firma olduğunuzu kanıtlayan bir içerik mutlaka bulunmalıdır. İçerik, 2011’de Google’ın Panda algoritmasının piyasaya sürülmesinden bu yana web sitelerinin arama sıralamalarındaki performansı için özellikle önemli bir hale gelmiştir. Panda, içerik kalitesini analiz etmeye odaklanmıştır. Bu, zayıf içerik, kopya içerik ve döndürülmüş içerik barındıran web sitelerinin cezalandırılacağı, ancak iyi içeriğe sahip olanların da ödüllendirileceği anlamına gelir.

Onaylanan son Panda güncellemesi 2016’da yayınlandı. Bu güncelleme, kötü içerik nedeniyle cezalandırılan sitelerin arama sıralamalarında hemen bir düşüş görmeyeceklerini,  bunun yerine zamanla düşeceklerini bildiriyordu. Panda’ya verilebilecek en iyi karşılık, kaliteli içerik üretmektir. Ancak ‘kaliteli içerik’ söylemesi kolay ama oluşturması zor bir iştir. İçerik, yararlı ve ilgi çekici olarak web sitenizin kullanıcı deneyimine katkıda bulunmalıdır.