Yalın UX Nedir? – Tanım

Lean UX, harika bir kullanıcı deneyimi sunmak için ürün tasarımına odaklanan Agile (Çevik) geliştirme yöntemini kullanan projeler için faydalı bir tasarım yönetim sistemidir. Amaç, kullanıcıların ne istedikleri hakkında hızlı, sezgisel ve pratik içgörüler toplamaktır.

Şirketler Yalın UX’ten Nasıl Yararlanır?

Lean UX‘in merkezinde radikal şeffaflık fikri vardır. Her ekibin, herhangi bir engeli gidermek için bulgularını sık sık iletmesi ve bir ürünü hızlı bir şekilde teslim etmek için gerekli çalışmaları yapması gerekir.

Organizasyon tasarımcısı ve UX tasarım ekibi lideri Jeff Gothelf, Yalın UX konseptini 2013 yılında yayınlanan bir kitapta tanıtmıştır. Yönetim anlayışıyla takımının zayıf noktalarını ve hayal kırıklıklarını gördükten sonra bu sistemin gelişmesine yardımcı olan Gothelf,  şirketlerin UX sürecini nasıl ele aldığını konusunun temelini attı ve şunu vurguladı:

Ekipte işbirliği: Lean UX, düzenli iletişim aracılığıyla geliştiricileri, tasarımcıları, pazarlamacıları, ürün yöneticilerini, QA mühendislerini ve diğerler ekip üyelerini bir araya getirir. Yalın UX, hızlı ürün teslimatı amacı ile doğan, engelleri incelemek ve yok etmek için radikal ekip şeffaflığına önem veren bir stratejidir.