Sonsuz Kaydırma Nedir? – Tanım

Sonsuz Kaydırma (Infinite Scroll), kullanıcıların bir web sayfasını aşağı kaydırdığı ve içeriğin aşağıdaki sayfalardan otomatik ve sürekli olarak yüklendiği bir web tasarım tekniğidir. Kullanıcıların içeriği görmek için “önceki” veya “sonraki” düğmelerine veya sayfa numaralarına tıklamaları gerekmemesi için sayfalandırma yerine Infinite Scroll kullanılabilir. Kısacası bu özellik, kullanıcıların sadece aşağı kaydırarak sayfalara göz atmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Facebook, Instagram gibi sosyal medya siteleri tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Artıları ve Eksileri

Bu uygulama, kimi durumlarda UX için çok yararlı bir özellik olsa da kimi durumlarda kullanıcı deneyimine zarar da verebilmektedir.

Web sitenize gelen ziyaretçiler aradıkları şeyden (içerik, ürün vs.) emin değiller ise arama yaptıkları sayfada sonsuz kaydırma olması deneyimlerini pozitif olarak etkileyecektir. Örneğin e-ticaret sitenize hediyelik eşya satın almak için gelen ve ne alacağına hâlâ tam olarak karar vermemiş olan bir ziyaretçi sonsuz kaydırma sayesinde tüm ürünlerinizi tek bir sayfada görecek ve daha kolaylaştırılmış bir deneyim yaşayacaktır.

Ne aradığını bilen ziyaretçiler için Infinite Scroll kullanmak ise pek faydalı olmayabilir. Belirli bir içerik, ürün vs. arayan bir ziyaretçi, gezindiği sayfaların, aradığı her ne ise, onunla alaka düzeyine göre sayfalandırmasını isteyebilir.