SSL (Secure Sockets Layer) Nedir? – Tanım

Secure Sockets Layer – Güvenli Yuva Katmanı, bir istemci ile bir sunucu arasındaki verileri şifrelemek için kullanılan bir ağ protokolüdür. Şu anda bu protokol, bir ağ üzerindeki bilgisayarlar arasında güvenli iletişim standardı olarak kabul edilir. Genellikle kullanıcıların kişisel verilerini göndermelerine izin verilen sitelerde uygulanır. Şifreleme, kriptografik anahtarlar kullanılarak gerçekleştirilir. Anahtar ne kadar uzun olursa, verileri kırmak ve şifresini çözmek o kadar zor olur.

Bu protokol, hemen hemen tüm çevrimiçi mağazalarda kullanılır.

ssl

Bir Web Sitesinin Güvenli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir web sitesinin uygulanmış bir SSL sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol etmek için, tarayıcı adres çubuğunda URL’nin “https” ile başlayıp başlamadığını doğrulayarak bunu yapabilirsiniz. Bazı tarayıcılar ayrıca HTTPS web sitelerini yeşil bir “Güvenli” kilitle etiketler. Yine de dikkatli olmalısınız, bazı bilgisayar korsanları, sitelerin tam olarak güvenli olmamasına rağmen yeşil kilitler kullanır.

SEO ile İlişkisi

SSL sertifikası, Google sıralama faktörlerinden biridir; bu, web sitenizin arama sonuçlarındaki konumu üzerinde etkisi olduğu anlamına gelir.