Spam Score (Spam Skoru) Nedir? – Tanım

Spam Score, MOZ tarafından geliştirilen Bağlantı Gezgini aracında bulunan bir göstergedir. Google’dan ceza almanın olası riskinin yüzdesini belirler. Makine Öğrenimi kullanır – Moz, arama motoru tarafından yasaklanmış veya cezalandırılmış sitelerden gelen verileri işler ve bunları birbirine bağlayan 27 ana özellik belirler. Araç, siteyi bu özelliklere göre tarar ve sonucu (yüzde olarak) belirlemek için bunları kullanır.

Yüksek bir Spam Puanı, siteyi kapsamlı bir şekilde analiz etmek ve kalitesi üzerinde çalışmak gerektiği anlamına gelir. Buradaki önemli unsurlar, içerik değeri ve topikal eşleşmenin değerlendirilmesidir.

Bir web sitesinin Spam Puanı şunlar olabilir:

  • %1-30 – Düşük
  • %31-60 – Orta
  • %61-100 – Yüksek

Spam Score ve SEO

Yüksek bir Spam Score bile bir web sitesinin kesinlikle ve tamamen spam olarak kabul edildiği anlamına gelmez. Bu gösterge, sorunlu olabilecek birçok unsuru hesaba katar – örn. düşük otorite derecelendirmeleri (Sayfa Otoritesi ve Domain Otoritesi) ve sitedeki şüpheli içerik kalitesi.

İstenmeyen Spam Skoru, yaptırım uygulanan web siteleri ile korelasyon temelinde Google’dan gelebilecek olası ceza riskini ölçer, ancak neden ve sonuç belirtmez. Bu nedenle, burada gerçekten endişelenecek bir nedenimiz olup olmadığını analiz etmek çok önemlidir. Alan adı geçmişinizi kontrol edin – daha önce herhangi bir ceza almamışsa, düşük, hatta orta seviye bir skor için endişelenmenize gerek yoktur.

Ancak gelen bağlantıların kalitesinin analiz edilip değerlendirilmesi kesinlikle tavsiye edilir. Bazılarının göstergenin sonucu üzerinde olumsuz bir etkisi olması ve kapsamlı bir şekilde kontrol edilmesi ve hatta kaldırılması gerekebilir. Bağlantı sayfasındaki içeriğin değerli ve alanınızla ilgili olup olmadığını kontrol etmelisiniz.