Phrase Match (Sıralı Eşleme) Nedir? – Tanım

Phrase Match (Sıralı eşleme), Google Ads‘de belirli bir reklamı yalnızca kullanıcılar belirtilen tam anahtar kelime öbeğiyle tam eşlemeyi veya benzer türevlerini yazdığında göstermek için kullanılır. Anahtar kelimeler tırnak içine alınmalıdır. Bu tür yakın varyantların örnekleri, örneğin: yazım hataları, kısaltmalar, tekil ve çoğul biçimler veya başka sözcükler olabilir. Ayrıca, kullanıcılar belirtilen ifadeden önce ve sonra kelimeler yazdığında da reklam gösterilecektir.

Uygulamada Sıralı Eşleme:

Bebek bakım ürünleri satan bir çevrimiçi mağazanız olduğunu varsayalım. Sıralı eşlemeli anahtar kelime olarak “çocuk oto koltukları”nı seçtiğinizde, reklamınız “çocuk oto koltuğu”, “en iyi çocuk oto koltukları”, “çocuk oto koltuğu gereksinimleri” gibi beyan edilen anahtar kelimelerin benzer türevlerini yazan kullanıcılara gösterilir.

Negatif Sıralı Eşleme

Burada eşleme oldukça farklı. Negatif bir sıralı eşleme de tırnak içine alınır, ancak reklam, beyan edilen kelime öbeğini aynı sırada içeren aramalar için hariç tutulur. Burada Google, olumsuz ifadeden önce ve sonra ek kelimeleri de dikkate alır.