Kullanıcı Sinyalleri Nedir? – Tanım

Bir web sitesi kullanıcısının herhangi bir web sitesiyle olan olumlu veya olumsuz etkileşimlerine dayanarak arama motorlarına gönderdiği sinyallere kullanıcı sinyalleri denir. Kullanıcı sinyallerinin türü ve kalitesinin bir web sitesinin sıralamasını etkileyebileceği varsayılmaktadır . Daha yaygın kullanıcı sinyalleri sitede geçirilen süre, tıklama oranı (TO) ve hemen çıkma oranını içerir. Arama motorları için SERP‘e dönüş oranı da önemli bir kullanıcı sinyali olabilir.

Nedir Bu Sinyaller?

Bir kullanıcının bir arama motoruna iletebileceği çeşitli sinyaller vardır. Arama motorları için bu tür sinyaller, bir arama sorgusunun ardından bir web sitesinin kalitesini veya uygunluğunu belirlemek için önemli referans noktaları sunar.

Sitede Geçirilen Süre

Sitede geçirilen süre, kullanıcının sitede geçirdiği süreyi tanımlar. Ne kadar uzun kalırlarsa, içerik o kadar ilginç görünür.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı, tek bir sayfayı ziyaret ettikten sonra siteden çıkan ziyaretçilerin yüzdesini ölçer. Yüksek hemen çıkma oranı, yetersiz içerik veya altyapının bir göstergesi olabilir. Hemen çıkma oranı yüksekse, web yöneticileri, yüksek oranın olası nedenlerinin neler olabileceğini acilen kontrol etmelidir. Yüksek bir hemen çıkma oranının mutlaka olumsuz bir kullanıcı sinyali olması gerekmediğini unutmayın. Yüksek bir hemen çıkma oranı, bir kullanıcının aradığını hemen bulması ve bu nedenle siteyi hızlı bir şekilde tekrar terk etmesi nedeniyle de olabilir. Örnek olarak, bloglar diğer site türlerinden daha yüksek hemen çıkma oranlarına sahiptir.

Tıklama Oranı (TO)

Tıklama oranı veya kısaca TO, gösterimlerin gerçek tıklamalara oranını tanımlar. Bu, TO’nun bir reklamın mı yoksa bir SERP snippet‘inin mi bir kullanıcı gereksinimini uyandırdığı konusunda önemli referans noktaları verebileceği anlamına gelir. TO’lar, gittiğiniz Arama Motoru Sonuçları Sayfasında (SERP) ne kadar ileri giderseniz o kadar yüksek olma eğilimindedir .

SERP Dönüş Oranı

SERP’e dönüş oranı, arama motorunun sonuç sayfasına dönen kullanıcıların oranını tanımlar. Ziyaretçiler bir arama sonucunu tıkladıktan sonra sık sık arama motoruna dönerse, arama motorları hedef sitenin muhtemelen kullanıcı gereksinimini karşılamadığı sonucuna varabilir. Bu, örneğin hedef sitenin çok ince veya teknik olarak yeterince karmaşık olmayan içeriğe sahip olabileceği anlamına gelir.