KPI (Key Performance Indicators) Nedir? – Tanım

KPI (Temel Performans Göstergeleri), genel ilerlemeyi değerlendirmek ve elde edilen sonuçları belirlemek için belirli bir sürecin başında belirlenen göstergelerdir. Pazarlama, organizasyon veya finansman gibi birçok alanda tasarlanabilirler.

Temel Performans Göstergeleri, bir şirketin, belirli bir departmanın veya projenin nasıl çalıştığını tanımlamak, hangi alanların verimsizliklerle karşı karşıya olduğunu kontrol etmek ve işlerin zaman içinde nasıl değiştiğini göstermek için faydalıdır. Düzgün tanımlanmış KPI şunları yapmalıdır:

  • basit ve net olun,
  • nicel olmak,
  • Belirli bir süreç için önemli hedefler belirlemek,
  • düzenli olarak değerlendirilmelidir.

Diğer bir deyişle, kilit performans göstergeleri projemizin hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını, bazı sınırlamaların olup olmadığını ve ilerleme kaydedip etmediğini gösterir.

kpi

KPI ve SEO

SEO‘da, diğer tüm işlemlerde olduğu gibi, KPI’ları da belirleyebiliriz. SEO sürecindeki önemli metrikler, Google Search Console kullanılarak ölçülebilen sayfa gösterimleri ve tıklamalardır. Bize ilgili bilgileri sağlayan diğer göstergeler, Google Analytics’teki oturum sayısı veya ilk 10’daki anahtar kelimelerdir. E-ticaret için KPI’lara örnek, dönüşüm oranı veya istenen diğer işlemler olabilir.

Yazımızı incelemek için: Pazarlama Stratejilerinde KPI Nedir?