HTML Nedir? – Tanım

HTML (Hypertext Markup Language – Köprü Metni İşaretleme Dili), web sitesi yapısını ve içeriğini oluşturmayı amaçlayan standart bir biçimlendirme dilidir.

HTML, sayfa düzenini ve işlevselliğini kontrol etmek için kullanılan çeşitli etiketlerden oluşur. HTML etiketlerini kullanarak örneğin arka plan rengini değiştirebilir, kalın metin yapabilir, bir resim veya bağlantı ekleyebilirsiniz.

Açılış etiketleri (ör. <h1>) ve kapanış etiketleri (ör. </h1>) etiketleri (başlangıç etiketleri ve bitiş etiketleri olarak da bilinir) vardır – bunların arasında genellikle biçimlendirilmesi gereken eklenmiş içerik vardır. Bazı etiketler, ör. <br>, herhangi bir içerik içermez, bunlara boş etiketler denir. Bazı etiketler ayrıca belirli bir öğe hakkında daha fazla bilgi sağlayan nitelikler içerebilir

SEO için En Önemli HTML Etiketleri:

  • <strong></strong> etiketi – en önemli içeriği vurgular, kalın harflerle gösterilir,
  • <em></em> etiketi – italik olarak gösterilen, en önemli içeriği vurgular,
  • <b></b> etiketi – çok önemli olmayan kalın metin,
  • <i></i> etiketi – italik metin, yabancı dilde teknik terimleri, alıntıları veya kelimeleri belirtir,
  • <br> etiketi – içeriğe bir kesme satırı ekler, boş etiket,
  • <hr> etiketi – yatay bir çizgi, boş etiket ekler.

Artık HTML’nin ne olduğunu bildiğinize göre, seçilen etiketlerin nasıl çalıştığını test edebilirsiniz. Bunun için bir metin düzenleyiciye ve bir web tarayıcısına ihtiyacınız olacak, ayrıca bağlantıya tıklayarak HTML hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.