Guest Blogging (Konuk Bloglama) Nedir? – Tanım

Guest Blogging (Misafir Bloglama), kendi siteleriniz dışındaki siteler için blog makaleleri yazmayı içeren bir bağlantı oluşturma biçimidir. Bu makaleler genellikle o web sitesinden bir bağlantı oluşturmak için yazılır, ancak bazen konuk bloglama, bir SEO taktiği olarak değil PR alıştırması olarak kullanılabilir. Amaç ne olursa olsun, yüksek kaliteli misafir blogları etkili bir pazarlama aracıdır. Ancak, belirli yönergelere ve misafir bloglarına uymamak, Google tarafından bir spam metriği olarak kabul edilir.

İstenmeyen Konuk Bloglama

Bu genellikle SEO veya PR kampanyasının bir parçasıdır. Guest Blogging yapmak istediğiniz web sitelerini belirleyecek ve onlarla iletişim kurmalısınız. Web sitesini halkla ilişkiler veya arama motoru optimizasyonu perspektifinden takip edip etmediğiniz önemli değil ancak bağlantı kurma konusundaki temel teorilere sadık kalmanız önerilir: sadece yüksek kaliteli ve yüksek alakalı sitelere yaklaşın. Bu yöntemde başarı, alıcıyla hızlı bir şekilde etkileşim kurma ve onlara değer sunma yeteneğinize bağlı olacaktır.

Davet ile Konuk Bloglama

Davet ile yapılan misafir blogları, doğrudan bağlantı kazanma yollarının en çok aranan şeklidir. Bir web sitesi sizi onlar için misafir blog’a davet ederse, kaliteli içerikler oluşturma stratejinizin iyi uygulanıyor olması muhtemeldir. Uzman tavsiyenizi vermesi istenen herhangi bir işletme için mini bir ego artışıdır. Bbüyük olasılıkla, web sitesi sizin websiteniz ile alakalı olacak ve alaka düzeyi ölçümlerine sahip potansiyel olarak yararlı bir bağlantı sağlayacaktır.