Dinamik İçerik Nedir? – Tanım

Dinamik içerik (uyarlanabilir içerik olarak da bilinir), kullanıcıların tercihlerine, ilgi alanlarına ve davranışlarına göre değişen web içeriğidir. Bu içerikler kişiselleştirilir ve kullanıcıya ilişkin sahip olduğunuz verilere göre değişir. Amaç, izleyicilere tatmin edici ve ilgi çekici bir çevrimiçi deneyim sunmaktır.

Nasıl Çalışır?

Genellikle dinamik içerik, komut dosyaları ve uygulamalar tarafından desteklenir. Dinamik içeriği uygulamanın birçok yolu vardır. İlk olarak, içerikleri manuel olarak özelleştirilebilirsiniz; ancak bu, çok fazla zaman ve para isteyen bir yöntemdir. Alternatif olarak, sitenizde birkaç dinamik metin örneğini hızlı bir şekilde ayarlamak için 3. taraf yazılımları da kullanabilirsiniz.

Statik İçerik vs Dinamik İçerik

Statik içerik, yürütülmesi dinamik metin alternatiflerinden çok daha kolay olduğu için internetin ilk aşamalarından beri standart olmuştur. Ancak bir dezavantajı vardır: statik içerik kişiselleştirilemez. Öte yandan, dinamik içeriğin kurulumu biraz daha zordur, ancak aşağıdakiler gibi bazı net faydaları vardır:

  • Daha kullanıcı dostu bir deneyim yaratır.
  • Hemen çıkma oranı, dönüşümler ve tekrar ziyaretler gibi hayati KPI’ları artırmaya yardımcı olur.
  • Pürüzsüzdür ve sayfa düzenini bozmaz.