Cache (önbellek) nedir? – Tanım

Önbellek, sık kullanılan verileri mümkün olduğunca çabuk erişilebilmesi için depolar. Önbellek kullanmanın birçok modifikasyonu ve yöntemi vardır. Diğerleri arasında ayırt edebiliriz:

Sunucu tarafı önbellek – önbellek dosyalarını sunucuya kaydetmek, açmak, sayfanın mümkün olan en hızlı şekilde yanıt vermesini ve mümkün olan en düşük sunucu kaynakları maliyetiyle yüklenmesini amaçlar.
İstemci tarafı önbelleği – tarayıcının yerel önbelleği (ör. Chrome), kullanıcı tarafından indirildikten sonra verileri (ör. CSS, JS, grafikler ve fotoğraflar) sunucuda bizim tarafımızdan belirtilen süre boyunca bilgisayarımızın veya telefonumuzun belleğine kaydeder. yapılandırma. Bu, sonraki ziyaretlerde sayfaların tekrar sunucudan indirilmesine gerek kalmamasını sağlar.

Cache (önbellek) Neden Yararlıdır?

Hem sunucu hem de kullanıcı tarafında dosya kaydetmeyi kullanarak web sayfalarının çok daha hızlı yüklenmesini sağlayabiliriz. Popüler ve sık ziyaret edilen web sitesi kaynakları sunucuda önbelleğe alınır ve genellikle sıkıştırılmış biçimde tarayıcılara beslenir. Tekrar siteye gittiğimizde en ağır scriptler ve dosyalar tarayıcımızın ön belleğinden yükleniyor, bu sayede site 3-4 kat daha hızlı yükleniyor.

SEO ipucu:

Google ayrıca ziyaret ettiğiniz sayfaları kaydetmek için önbelleği kullanır. Arama motoru önbelleği, tarayıcıya cache:address of page-www.pl yazılarak çağrılabilir – dizine eklenen sayfanın böyle bir önbelleği, sunucu hatası, web yöneticisi hatası veya içeriğin çalınması gibi durumlarda son derece yararlı olabilir. Önbellek sayesinde, arama motoru robotlarının ziyaret ettiği günden itibaren içeriğe erişebiliyoruz ve sitedeki bilgilerin yasa dışı suistimal edilmesi durumunda, çalınan içeriği (birkaç güne kadar) kurtarabiliyoruz.

Cache (önbellek) Uygulaması:

  • Arama motorlarıGoogle, sayfanın içeriğini saklar. cache komutu ile kontrol edebiliriz,
  • Tarayıcı önbelleği – tarayıcılar, yükleme hızını önemli ölçüde hızlandırmak için yerel diskinizde görüntülediğiniz web sayfaları hakkındaki
  • bilgileri depolar,
  • Proxy önbelleği – birçok İnternet sağlayıcısı, ziyaret ettiğiniz web sitelerini depolayan proxy sunucuları kullanır. Bu, daha kısa sürede görüntülenmelerini sağlar ve bağlantı tüketimini azaltır.