Search Engine (Arama Motoru) Nedir? – Tanım

Search Engine (Arama motoru), İnternet kullanıcılarının kendileriyle ilgili bilgileri arayabilecekleri bir yazılım sistemidir. Arama motorları gerekli tüm verileri toplar, düzenler ve ardından arama kutusuna belirli bir sorguyu girdikten sonra kullanıcılara sunar.

search-engine

Uygulamada Search Engine?

Yakınlarda bir sinema aradığınızı varsayalım. İnternet arama motoru kutusuna belirli bir sorguyu yazmak karmaşık bir şey gibi görünmese de, arama motorunun mekanizması çok daha karmaşıktır.

Arama sonuçlarını almak için şu adımların gerçekleştirilmesi gerekir: tarama (yeni sayfalar arama), indeksleme (anahtar kelimelerden oluşan bir veritabanı oluşturma) ve sıralama (arama sonuçlarını en doğrudan en aza doğru sıralamak). Çeşitli gelişmiş algoritmalar, hangi web sitelerinin arama sonuçlarında yüksek görüneceğine karar verir.

Dünya Çapında Arama Motorlarının Pazar Payı

Uzun yıllardır Google, dünya çapında arama motorları arasında mutlak lider olmuştur. Eylül 2020’de arama motoru pazar payının %92,26’sını elinde tutmuştur. Google, dünyanın birçok ülkesinde hakimdir. Ancak bazı ülkelerde diğer arama motorları da oldukça popülerdir. Bunlar arasında aşağıdakiler gibi arama motorları vardır: