Bilgiye Dayalı Güven Nedir? – Tanım

Bilgiye dayalı güven, bir algoritmanın bir web sitesinin doğruluğuna göre hak ettiği güven düzeyini oluşturabileceği fikridir. 2015 yılında Google, web sitelerini sıralamak ve kullanıcılara en iyi cevabı veren web sitelerini belirlemek için Bilgiye Dayalı Güven’i kullanmayı öneren bir makale yayınladı.

Google Makalede Ne Dedi?

Google, mühendislerine 2,8 milyar güvenilir gerçeği ortaya çıkarmak için milyonlarca web sayfasını tarattı. Bu gerçekler daha sonra 119 milyon web sayfasında yer alan verilerle karşılaştırıldı. Bu web sitelerine ne kadar güvenilebileceğini belirlemek için bu gerçekleri kullandılar. Mühendisler daha sonra geri dönüp bazı sonuçları manuel olarak kontrol ettiklerinde, algoritmanın güvenilirliği sıralamada doğru olduğunu anladılar.

SEO’nun Geleceğinde Yeri Olabilir mi?

Bu henüz bir sıralama faktörü olarak kullanılmadığı için, web sitelerini tam olarak nasıl etkileyeceğini tahmin etmek zor, ancak etkileri çok büyük olabilir. Google’ın halihazırda The New York Times gibi güvenilir web siteleri olarak tanımlanan birkaç sitesi bulunmakta. Bu faktör, Google’ın bu tür bir listeyi milyonlarca web sitesi üzerinde kullanmasını sağlayacak ve bu da sayısız sitenin SERP‘lerdeki sıralamasını etkileyebilir bir hâl alacaktır.