Başlık Etiketleri Nedir? – Tanım

Heading Tags, bir metni ya da içeriği yalnızca başlık olarak belirlemekle kalmayan, aynı zamanda h1’in en önemli, h6’nın ise en az önemli olduğu, hiyerarşik bir yapı izleyen HTML kodu parçalarıdır. Bir web sayfasının yapısını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcı deneyimi ve site içi optimizasyonun da önemli bir parçası olurlar. Başlık etiketlerinin sayfanın kısa bir açıklaması olmasına benzer şekilde, başlık etiketleri de o bölümde bulunan içeriğin kısa bir açıklaması olmalıdır.

h1

<h1> etiketi, sayfanın ana başlığı veya gönderinin başlığı olmalıdır ve genellikle sayfadaki en büyük yazı tipi olarak da görüntülenir. Sayfa başına yalnızca bir h1 olmalıdır.

h2

<h2> etiketi her sayfanın alt başlıkları için kullanılabilir ve birden çok kez kullanılabilir. İçeriği açıkça tanımlanmış bölümlere ayırmak için kullanışlıdırlar.

h3-h6

Etiketlerin geri kalanı, içeriği daha ayrıntılı hale getirmek için kullanılmalıdır. Örneğin, belirli bir konuyla ilgili içeriği belirtmek için bir h2 kullanıldıysa, o konunun alt başlıkları bir h3, h4, h5 ya da h6 olmalıdır.