dijital-pazarlama-ajansi
By Categories: Dijital Pazarlama, İçerik Pazarlama, PPC, SEO, Sosyal MedyaTags: , 0 CommentsPublished On: 7 Ekim 2022Views: 358

Bir Dijital Pazarlama Ajansı ile Çalışmaya Başlamadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Markanızı büyütmek isteyen bir işletme sahibi misiniz? Bir dijital pazarlama ajansıyla işbirliği yapmanın ve daha fazla potansiyel müşteri elde etmenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Öyleyse, bu makale tam size göre! Bir dijital pazarlama ajansı ile güçlerinizi birleştirmeden önce mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı unsurların yanı sıra göz önünde bulundurulması gereken diğer hususları da sizin için bir araya getirdik.

Bir dijital pazarlama ajansı ile anlaşıp beraber çalışmaya başlamadan önce ilk dikkat etmeniz gereken husus çalışmak istediğiniz firma ile ilgili değil, sizinle ilgilidir. Kendinize şu soruyu sorarak işe başlayın: “Dijital pazarlama ajansı nedir ve işbirliği yapacağım bu ajanstan ne bekliyor olacağım?” Arama motoru optimizasyonu mu yaptıracaksınız? Google Ads ile satışlarınızı ikiye katlamak ya da marka bilinirliği mi kazanmak istiyorsunuz? Peki ya Sosyal Medya? Dijital pazarlama ajansınızdan sosyal medya hesaplarınızı ve sosyal medya reklamlarınızı yönetmelerini isteyecek misiniz?

Bunlar cevaplaması zor sorular, farkındayız. Ancak endişelenmeyin, size yardımcı olmak için buradayız. Kafanızdaki soruları cevaplayabilmeniz için en temel sorudan başlayalım:

dijital-pazarlama-ajansi

Dijital Pazarlama Ajansları Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama ajansları, müşterilerine dijital dünyanın her alanında yardımcı olur. Web sitesi tasarımı, geliştirme ve bakımı; sosyal medya yönetimi; içerik oluşturma ve yayınlama; arama motoru optimizasyonu (SEO) ve çok daha fazlası konusunda size yardımcı olabilirler. Dijital pazarlama ajansları, şirketlerin işlerini çevrimiçi ortamda büyütmelerine yardımcı olan çeşitli hizmetler sunar. Peki tam olarak nedir bu hizmetler?

Web Sitesi Tasarımı ve Geliştirme

Bazı dijital pazarlama ajansları, müşterileri için web sitesi tasarımı ve geliştirme hizmetleri sunar. Bu profesyoneller, marka kimliğinizi yansıtan, gerekli tüm içeriğinizi içeren ve arama motorları için optimize edilmiş benzersiz bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olur, böylece kullanıcılar ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında bilgi ararken bir yandan sizi daha detaylı tanırken bir yandan da aradıkları bilgileri kolayca bulabilirler.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya hesapları her türlü dijital pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır ve etkili olabilmeleri için dikkatle yönetilmeleri gerekir. İşte burada sosyal medya yönetimi devreye giriyor! Dijital pazarlama ajansları, müşterilerinin birden fazla platformda (Facebook, Instagram, Twitter) sosyal medya hesaplarını yönetmek için stratejiler geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca bu hesapların, insanların daha fazlası için geri gelmesini sağlayan alakalı içeriklerle düzenli olarak güncellendiğinden emin olurlar!

İçerik Oluşturma ve Yayınlama

Web siteniz ya da bloğunuz gibi müşteriler ile daha da yakınlaştığınız yerler için yeni içerikler oluşturma sürecidir. İçerik pazarlaması, müşterilerin ilgisini çekmek ve işletmenize nitelikli potansiyel müşteriler çekmek için güçlü bir stratejidir.

İçerik oluşturma ve yayınlama, web sitenizde yayınlamak istediğiniz içeriğin yazılması, düzenlenmesi ve web sitenizde yayınlanması sürecinin tamamını kapsar. Bu içerikler hem ziyaretçilerinizin hem de arama motorlarının dikkatini çekmek için özel olarak hazırlanmalıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Bir web sitesi sahibi iseniz SEO’nun ne olduğunu zaten çoktan biliyorsunuzdur. Web siteniz arama motorlarının isteklerini karşılıyor mu? Google, Yandex, Bing… Hangi arama motorunda olursa olsun SEO olmadan hedef kitlenizin karşısına çıkmanızı sağlayacak SERP’lerde öne çıkmanız imkansızdır. İyi bir dijital pazarlama ajansı, web sitenizi SERP’lerde öne çıkarmak ve sitenize gelen trafiği artırmak için optimizasyon sürecini dikkatle yürütmelidir.

SEO Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Arama Motoru & Sosyal Medya Reklamları

Google reklamları, Instagram reklamları, Facebook reklamları, Twitter reklamları… Kullanılan onlarca dijital platform, onlarca reklam yönetimi anlamına gelir. Her platformun kitlesi değişiklik gösterir ve her kitlenin farklı alışkanlıkları vardır. Her alışkanlığın farklı ihtiyaçları her isteğin far… Daha fazla detaylandırmaya gerek yok; dijital reklamlar oluşturması, optimize etmesi ve kontrol etmesi zor ve karmaşık süreçler içerir. Dijital pazarlama ajansları da burada devreye girer. Bu karmaşık süreci uzman eller ile üstlenerek reklamlarınızdan maksimum performanı almanızı sağlarlar.

dijital pazarlama ajansı, reklam, dijital pazarlama ajansları, dijital pazarlama

Pratik Pazarlama gibi başarılı ve yenilikçi olarak tanımlanan dijital pazarlama ajanslarının çoğu çok çeşitli hizmetler sunuyor. Verilen hizmetlerin isimlerini ve detaylarını tek bir yazıdan öğrenmek ve buna göre karar vermek yapacağınız ilk yanlışlardan olacaktır.

Okuduklarınız ile artık yazının başındaki gibi sorulara yanıt verebiliyorsunuz. Peki sırada ne var? Tabi ki asıl konumuz:

Ajans Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir