Webmaster Yönergeleri Nedir? – Tanım

Webmaster yönergeleri (Web yöneticisi yönergeleri olarak da bilinir), Google veya Bing gibi arama motoru sağlayıcıları tarafından belirlenen yönergelerdir. Bu düzenlemeler, web yöneticilerine web sitelerinin arama motorları tarafından en iyi şekilde bulunacak şekilde nasıl optimize edilebileceği konusunda rehberlik sağlar. Aynı zamanda, web yöneticisi yönergeleri webspam’ın ne olduğunu ve web yöneticilerinin yönergeleri ihlal ederken hangi sonuçları bekleyebileceğini tanımlar.

Google Webmaster Yönergelerinde Neler Var?

Google, web yöneticilerine yönelik yönergelerini iki büyük bölüme ayırır: Genel yönergeler ve kalite yönergeleri.

Genel yönergeler: Google bu bölümü, tarama, dizin oluşturma ve kullanılabilirlik olarak kısaca özetlenebilecek üç büyük alana ayırır. Tarama bölümünde Google, Google tarayıcının URL’leri nasıl daha iyi bulabileceğine dair ipuçları ve püf noktaları sunar. Dizin oluşturma bölümünde Google, Web yöneticilerinin nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilmesini sağlar, böylece Google içeriği daha iyi tanıyabilir ve dizine ekleyebilir. Bu, bir web sitesi için uygun başlık etiketlerinin yanı sıra bir resim için ALT etiketleri kullanmayı içerir. Ayrıca uygun anahtar kelimeler için araştırma içerir. Kullanılabilirlik bölümü, web sitesinin güvenli ve basit bir şekilde kullanılmasına hizmet eden ve mobil optimizasyonun yanı sıra kısa bir yükleme süresi ile iyi bir web sitesi performansına atıfta bulunarak önlemlerle ilgilenir.

Kalite kuralları: Google, kalite yönergeleri tanımında çok açıktır. Google, SEO’ların arama motorundaki hataları bulma ve istismar etme konusunda kendilerini meşgul etmemeleri gerektiği konusunda net rehberlik sağlar. Bunun yerine, her web yöneticisi kalite yönergelerini takip etmekle ilgilenmelidir. Google, web sitelerinin spam önlemleri iddialarını bildirme olasılığını açıkça gösterir.

Kalite kılavuzlarında belirtilen arama motoru optimizasyonu temel ilkeleri önemlidir. Google’a göre, web siteleri ağırlıklı olarak arama motorları için değil, kullanıcılar için oluşturulmalıdır. Kullanıcılar aldatılmamalıdır. Ayrıca, amaç her internet sitesinin benzersiz ve diğerlerinden farklı olması olmalıdır. Sonuç olarak, “somut öneriler” altında, Google web yöneticisi yönergelerini ihlal eden çeşitli spam yöntemleri listelenmiştir. Bu, örneğin gizlemeyi veya bağlantı değişim programlarına katılımı içerir. Kopyalanan (aka yinelenen) içerik veya kapılar da Arama motoru spam’inde Google tarafından karşılanan önlemler olarak kabul edilir. Listede kapsamlı olmadığı açıkça belirtilmiştir. Bu nedenle, açıkça listelenmeyen yöntemler Google tarafından spam olarak da yorumlanabilir.

Webmaster Yönergelerinin Amacı Nedir?

Web yöneticileri için genel yönergelerin yayımlanmasıyla, arama motoru sağlayıcıları uyumlu arama motoru optimizasyonu için çerçeveyi belirtir. Bu kurallara uymayanlar, web sitelerinin cezalandırılmayacağını ve sitenin sürekli olarak iyi sıralamalara sahip olabileceğini bekleyebilirler.

Kılavuzların daha geniş amacı, arama sonucunda “iyi” web sitelerine bağlantı vermenin arama motorlarının çıkarına olması gerçeğinde yatmaktadır. SPP’lerde başvurulan siteler ne kadar iyi olursa, kullanıcılar o kadar memnun olur. Bu memnuniyet de arama motorlarına olan güveni artırıyor. Organik web aramanın bir parçası olarak ağırlıklı olarak reklamla para kazandıkları için, arama motorları yüksek kaliteli web sitelerinden yararlanır.

Webmaster Yönergeleri İhlal Ederse Ne Olur?

Web siteleri Google veya Bing’in kurallarını ihlal ederse, tek tek sitelere, bir dizine veya tüm alan adına ceza verilebilir. Uygulamada, bu, ilgili sitelerin sıralamasının önemli ölçüde kötüleşerek arama sonuçlarında görünürlüğün düştüğü anlamına gelir. Ceza çoğunlukla geçicidir ve kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.