URL Parametreleri Nedir? – Tanım

URL parametreleri, sitenizi daha verimli bir şekilde taramak için arama motorlarının URL’lerinize dayalı olarak sitenizin bölümlerini nasıl ele alması gerektiğini belirtmek için kullanılır. Bu, bir URL dizesi içindeki klasörleri ifade eder. Örnek olarak siteniz.com/klasör-bir/ veya siteniz.com/klasör-iki/ verilebilir. ,Burada birinci klasörde, ikinci klasörde de olan bir içerik olabilir veya birinci klasördeki içeriğin arama sonuçlarında görünmemesi gerekir.

Çoğu durumda, SEO Uzmanları ya da site sahipleri, yinelenen içeriği önlemek veya içeriğin indekslenmesini engellemek için  robots.txt dosyaları kullanır. Parametreler, siteler aynı içeriği farklı URL’lerde gösterdiğinde sıklıkla kullanılır.

URL parametrelerini uygularken dikkatli olun. Google, sizleri arama sonuçlarında hangi sayfaların gösterileceğini etkileyebileceğinden, yalnızca nasıl çalıştıklarını biliyorsanız değişiklik yapmanız gerektiği konusunda uyarır. Böyle bir durumda birlikte çalıştığınız şahıs ya da ajanslara danışmak doğru ve mantıklı bir karar olacaktır.