Safari Nedir? – Tanım

Safari, Apple tarafından OS X işletim sistemini çalıştıran cihazlar için geliştirilmiş bir web tarayıcısıdır. Safari, iPhone, iPod veya iPad ve Mac gibi iOS tabanlı cihazlara yüklenen varsayılan tarayıcıdır. Açık kaynaklı WebKit motorunu temel alır. Safari ilk kez 2003 yılında masaüstü cihazlar için tanıtıldı. Şu anda mevcut bir Windows sürümü yok.

safari

Safarinin Özellikleri?

Bu tarayıcı uzun yıllardır geliştiriliyor, bu sayede şu anda çok çeşitli ve harika özellikler sunabiliyor. Kullanıcıları özellikle bulutla senkronizasyon, Özel Tarama modunu başlatma ve İndirme Yöneticisini kullanma yeteneğini takdir ediyor. Ayrıca ücretsiz uzantılar yükleyerek Safari’yi özelleştirme ve daha fazla özellik ekleme olanağı da sunuyor.

Safarinin Popülerliği

Safari‘nin dünya çapındaki kullanıcı sayısı yıldan yıla artmaktadır. Statcounter’a göre, Aralık 2020’de Safari, pazar payının %19,25’ini kapsayan dünyanın en popüler ikinci web tarayıcısıydı. İlginç bir şekilde, Aralık 2020’de OS X en popüler 4. işletim sistemiydi (dünya çapında pazar payının %7,08’i)