Rich Snippet Nedir? – Tanım

Rich Snippet, ek değerli bilgiler içeren bir Google arama sonucudur. Genellikle Google’da bulduğunuz sonuçlar, başlık etiketi ve meta açıklama gibi öğeler içerir. Yapılandırılmış verileri uygulayarak, ürün derecelendirmesi, fiyatı, bulunabilirliği, yeri ve belirli bir etkinliğin veya resimlerin tarihi gibi birçok başka öğe görüntülenebilir.

Ek veriler, aşağıdaki biçimlerde bulunan verilere dayalı olarak görüntülenir:

  • mikro veriler,
  • mikro biçimler,
  • RDFa,
  • JSON-LD.

Başlık etiketi ve meta açıklamasına ek olarak görseller, kullanıcı oyları ve oylar da görülebilir. Rich snippet’ler, normal arama sonuçlarından daha dikkat çekicidir ve bu da TO’yu artırabilir.

Rich Snippet ve SEO

RS’ler, diğer “normal” arama sonuçlarından sıyrılır. Çok daha dikkat çekicidirler ve değerli bilgiler içerirler – bu sayede kullanıcılar bir web sitesinde sunulan içeriğin kendileri için yararlı olup olmayacağını değerlendirebilirler. Bu da, sayfadan hemen çıkma oranını etkili bir şekilde azaltır. RS’ler normal Google arama sonuçlarından çok daha çekici göründüğünden daha yüksek bir tıklama oranına (TO) sahiptir. Bu oran arttığında organik arama sonuçlarından daha fazla trafik alırsınız. Uzun vadede bu, Google sıralamanızı iyileştirecektir. Daha fazla kullanıcı sayfanıza tıkladığında, Google için bu, insanların web sitenize diğerlerinden daha fazla değer verdiğinin bir işareti olacaktır.

Yazımızı incelemek için: WordPress SEO