Rel=”ugc” Nedir? – Tanım

Şimdiye kadar nofollow, sıralamaya katkıda bulunmaması gereken bağlantılar için en sık kullanılan bağlantı özelliklerinden biri olmuştur. Ancak, 10 Eylül 2019’da Google iki yeni özelliği kullanıma sunmuştur: rel=”ugc” ve rel=”sponsored.

Rel=”ugc” (kullanıcı tarafından oluşturulan içerik), kullanıcılar tarafından doğal olarak oluşturulan tüm bağlantıları gösteren bir niteliktir, ör. forum gönderileri, blog yorumları vb. Pratikte bu, bu kanallardaki spam gönderen bağlantıların sayısını azaltmaya yardımcı olmak içindir. Bu değişiklik, Google algoritmalarının bağlantıları daha doğru yorumlamasını sağlar, bu özellikler bir sıralama faktörü olarak da değerlendirilebilir.

rel-ugc

Google, UGC Özelliğine Sahip Bağlantıları Nasıl Değerlendirir?

Bu öznitelikler, bağlantıların daha ayrıntılı olarak analiz edilmesine ve Google tarafından daha iyi yorumlanmasına yardımcı olur. Bu özniteliğe sahip bağlantılar, önemli içerikle yüklüyse ve tercihen belirli bir tartışmaya yoğun şekilde katılan gerçek kullanıcılardan geliyorsa, muhtemelen en değerli bağlantılardan olacaktır. Doğal bir bağlantı profili oluşturmaya katkıda bulunabilir.