Proje Kapsamı Nedir? – Tanım

Proje kapsamı, bir site tasarımcısının bir müşterinin web sitesini nasıl oluşturacağının planıdır. Kapsam belgesi, tasarım şirketlerinin müşterilerin ilk site fikirlerini uygulamaya götürmeleri için yazılı bir plandır.

Kapsam belgeleri, istenen görünüm ve işleve, toplantı bütçelerine ve lansman son tarihlerine, müşterinin projenin tamamlanması için sağlaması gerekenlere ve tasarım planı değişikliklerini ve onaylarını işleme yordamlarına ulaşılmasını sağlar.

Kapsam Belgesi Nasıl Yazılır?

En iyi web tasarımcıları, kapsam belgesini yazmadan önce kritik sorular sorar. Müşteriler ve tasarımcılar arasındaki net iletişim ve anlayış, müşteri beklentilerini karşılamak için gereklidir. Proje kapsamı, istenmeyen sürprizlerin projeyi raydan çıkarmasını önlemek için gereksinimleri baştan sona netleştirmelidir. Kapsam belgesi hazırlanırken sorulması gereken temel sorular şunlardır:

  • Projenin hedefi nedir?
  • Projenin gereksinimleri nelerdir?
  • Projenin öğeleri nelerdir?

Bu bilgiler, bir kapsam belgesi hazırlanmasını ve tasarım projesine öncülük etmeyi sağlar. Buna ek olarak, hedeflerin, ihtiyaçların ve beklentilerin kapsamlı bir şekilde anlaşılması, tüm proje üyelerine müşteri için mükemmel bir site oluşturmak için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlar.