Pazarlama Siloları Nedir? – Tanım

İnsanlar bir pazarlama organizasyonunda silolar hakkında konuştuklarında, ağır departmanlaştırılmış ekiplerden bahsederler. Pazarlama departmanınızda üç farklı grup olduğunu hayal edelim. Bu gruplardan biri yalnızca ücretli aramaya, diğeri organik aramaya ve sonuncusu da sosyal medyaya dayalı bir pazarlama süreci yönetiyorlar. Ekiplerinizin her biri kendi kendi alanlarındaki hedeflere odaklanarak kendi başlarına çalışacaktır, hatta büyük ihtimalle pazarlama departmanındaki diğer gruplar ile rekabet içinde olacaklardır.

İnternet, pazarlama dünyası için önemsiz bir figüran olmaktan çıktı. Artık internet, pazarlama dünyasının odak noktası. Günümüzde alıcı yolculuğu %67 oranla internet ortamında, dijital olarak gerçekleşiyor ve ve B2B müşterilerinin yaklaşık yüzde 94’ü bir satın alma yapmadan önce çevrimiçi araştırmalar yapıyor. Yani müşteriler artık ‘online’ ve pazarlamacılar bunun farkında olmak zorunda.

Pazarlama siloları, pazarlama ekibinizin farklı bölümlerinin birlikte çalışmasını engeller. İlerlemeyi ve ortak hedef belirlemeyi engeller, bu da ayrık kullanıcı deneyimlerine yol açar. Pazarlama ekiplerinin başarılı olmaları için ortak hedefleri olan tutarlı gruplar oluşturmayı öğrenmeleri ve hedeflerine ulaşmak için tüm metodolojilerini nasıl kullanacaklarını anlamaları gerekir.

Silo Yönetimini Nasıl Yapabilirim?

  • Farklı ekiplerinizi ortak bir dil ile oluşturulmuş belgeler ve raporlar geliştirmeye teşvik edin. Herkes aynı kelimelerle iletişim kurabildiğinde, birbirlerinin bakış açısını anlamak daha kolay olacaktır.
  • Ekiplerin birlikte çalışması için projeler geliştirin. Bu, farklı takımların birbirlerini ve ilgili hedeflerini ve metodolojilerini tanımalarına yardımcı olacaktır.
  • Farklı ekiplerin üyelerine diğer pazarlama türlerinin temellerini öğrenmeleri için atölyeler sunun.

 

Pazarlama siloları, başarılı bir pazarlama operasyonunda hızla engel haline geliyor. Markaların, müşterilerin nerede karşılaşabileceğine bakılmak üzere ortak hedefler doğrultusunda çalışabilmeleri ve birleşik bir marka imajı sunabilmeleri için farklı ekiplerini bir araya getirmeye odaklanmaları gerekir.