Firefox Nedir? – Tanım

Firefox veya tam adıyla Mozilla Firefox, Gecko motorunu kullanan açık kaynaklı ve ücretsiz bir web tarayıcısıdır. İlk olarak 23 Eylül 2002’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri Firefox Mozilla Foundation, Mozilla Corporation ve diğerleri tarafından sürekli olarak geliştirildi. Muhtemelen pek çok kişi tarayıcının eski adının Phoenix olduğunu bilmiyor, bu isim başka bir isimle çakışması nedeniyle sonunda Firefox olarak değiştirildi.

Mozilla Firefox’un Başlıca Avantajları

  • Güvenlik – Firefox web tarayıcısı en popüler ve en yeni güvenlik teknolojilerini destekler. Bunlar arasında SSL şifrelemesi, bir gizlilik ayarları yapılandırması, kolay özelleştirme, farklı platformlarda çalışma imkanı (Windows, Linux, iOS, Android) bulunmaktadır.
  • Birden çok sekmede çalışma yeteneği – program, tek bir pencerede birkaç site açmanıza izin verir. Ayrıca herhangi bir ana sayfa kurma imkanı verir.
  • Açılır pencere engelleyici – Mozilla Firefox’ta yerleşik bir açılır pencere engelleyici ayarı bulunur. Tamamen yapılandırılabilir ve ana işlevi istenmeyen açılır pencerelere karşı korumadır.
  • Arama motorlarıyla entegrasyon – bu web tarayıcısında yerleşik çok sayıda arama motoru (ör. Google, Bing, Amazon.com) vardır. Bunları Arama çubuğuna eklemek mümkündür. Program yüklendikten hemen sonra ayarlanan varsayılan arama motoru Google’dır.

Mozilla Firefox’un Eklentileri

Mozilla Firefox web tarayıcısı iki tür eklentiyi destekler:

  • Temalar – web tarayıcısının görünümünü, renk düzenini veya arka plan görüntüsünü değiştirirler. Kurulumları basittir ve doğrudan web sitesinden (addons.mozilla.org) yapılır. Yeni temayı yükledikten sonra tarayıcınızı yeniden başlatmayı unutmayın, aksi takdirde değiştirilmeyecektir.
  • Uzantılar – bunlar yüklendikten sonra web tarayıcısını özelleştiren yazılım modülleridir. Bunlar sayesinde Mozilla Firefox’a aşırı pop-up’ları engelleme, doğrudan web sitelerinden video indirme veya şifreleri yönetme gibi ek işlevler ve kapasite ekleyebilirsiniz.