Long Tail (Uzun Kuyruk Anahtar Kelime) Nedir? – Tanım

Long Tail, birkaç kelimeden oluşan ve kullanıcının ihtiyaçlarını tam olarak belirten ayrıntılı bir anahtar kelimedir. Bu strateji, ekonomi ve pazarlamada, özellikle e-ticaret SEO‘sunda kullanılır.

Kullanıcılar tarafından aranan genişletilmiş ifadeler, seçmek istedikleri ürün veya hizmetler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu tür anahtar kelimeler daha kesindir; bu, potansiyel müşterilerin beklentilerini karşılayan ürünleri ve sonuçları daha kolay bulmaları anlamına gelir. Uzun kuyruk anahtar kelimelerle SEO, ayrıca, web sitenizdeki dönüşüm sayısını ve bunların değerini artırmanıza olanak tanır.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimelere Örnek

long-tail-keyword

Bir saat almayı planladığınızı varsayalım. Arama motorunu açtınız, sırada ne var? “Saat” kelimesini girerseniz, kadın, erkek ve çocuklar için ürünler bulacaksınız. Ardından, tam olarak ne tür bir saat sipariş etmek istediğinizi belirtebilirsiniz. “Erkek saati” tabiri zaten daha detaylı ama yine de tam olarak yeterli değil. Belirli bir ürün türüyle ilgileniyorsanız, onu daha da kesin olarak tanımlamak en iyisidir. “Erkek saati kahverengi deri kayış”, daha talepkar müşteriler tarafından aranan uzun kuyruklu anahtar kelimeye bir örnektir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler araştırması yaparken, anahtar kelimelerin seçilmesine yardımcı olan bir araç olan Anahtar Kelime Planlayıcı faydalı olabilir.