İçerik Stratejisi Nedir? – Tanım

İçerik pazarlama stratejisi, güçlü bir içerik oluşturma süreci ve üzerinde çalışmak istediğiniz hedefler oluşturmak için ana hatlarıyla hazırladığınız plandır. Stratejiniz, oluşturduğunuz içeriği nasıl kullanmayı planladığınızı ve pazarlama tekniklerinizin geri kalanıyla nasıl çalışacağını açıklayacaktır.

İçerik stratejileri, ne tür başarılı içerik oluşturmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Günümüzde içerikler birçok farklı şekilde karşımıza çıkıyor. En çok bilinen içerik çeşitleri ise şu şekilde:

İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Harika bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmek için, kimleri hedeflemek istediğinizi tam olarak bilmeniz gerekir. Hedef müşterinizin ve kitlenizin kim olduğunu, mücadelelerini ve alıcının yolculuğunda nerede olduklarını bilmeniz gerekir. Bu, düşündükleri işletmelerden ne görmek istediklerini ve onlarla etkileşim kurmak için ne tür malzemeler oluşturmanız gerektiğini söyleyecektir.

Ardından, tüketicileriniz için bloglar veya makaleler, resimler, sosyal medya veya video materyalleri gibi içerik oluşturmak için konular bulmak isteyeceksiniz. Kaliteli içerik oluşturmak sadece yazılı materyali tanıtmakla ilgili değildir. Tüketicilerinize yayınlamak için farklı içerik türlerine sahip olduğundan emin olun. Video etkileşimi artmaya devam ettikçe hedef kitleniz yazılı metinler ile daha az ilgilenmeye başlayacaktır. Ulaşmaya çalıştığınız kitle için en iyi içerik türünü anlamanız gerekir.