Geolocation (Coğrafi Konum) Nedir? – Tanım

Geolocation, web kullanıcılarının konumunu tanıyan ve bu temelde dil sürümünü ve içeriğini onlar için uyarlayan çeşitli araçlardır. İlginç bir teknolojik çözüm gibi görünse de pratikte ciddi sorunlara neden olabilir ve SEO‘yu olumsuz etkileyebilir. Bunu uygulamaya karar vermeden önce, Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen coğrafi engelleme ile ilgili yönetmeliği okumanızda fayda var.

geolocation

Uygulamada Coğrafi Konum

Google robotlarının ABD’den faaliyet gösterdiği göz önüne alındığında, web sitelerinin her zaman İngilizce dil sürümlerine yönlendirileceklerini bilmelisiniz. Pratikte bu, diğer dil sürümlerinin yok sayılabileceği ve dizine eklenemeyebileceği anlamına gelir. Bunun SEO üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır, bu nedenle CMS’niz böyle bir imkan veriyorsa, coğrafi konumu devre dışı bırakmanız önerilir.

Başka bir sorun; Örneğin Almanya’dan web sitenize giren bir kullanıcının Almanca bildiğinden ve yalnızca Euro para biriminde ödeme yaptığından emin olamazsınız. Bu özellikle turistler için geçerlidir.

Genel olarak, coğrafi konum, web sitenizin hem Google robotları hem de kullanıcıları tarafından alınmasını olumsuz etkileyebilir.