First Click Free Nedir?- Tanım

First Click Free, Google botlarının, ağırlıklı olarak The Times veya The New York Times gibi abonelik veya yalnızca kayıt sitelerinde formların arkasında tutulan içeriği taramasına ve dizine eklemesine olanak tanıyan bir Google aracıdır.

2008’de tanıtılmıştır ve, Google’ın form arkası içeriğe (kayıt formlarının arkasında yatan içeriğe) erişmesine ve bu sayfaların ilgili sorgular için arama motoru sonuçlarında görünmesine olanak tanımaktadır. İçeriklerini indekslemek (veya envanterini çıkarmak) için sistematik olarak web sitelerinden geçen arama motoru tarayıcıları, arkalarındaki içeriğe erişmek için bu oturum açma formlarını otomatik olarak doldurmaya çalışmazlar. Bu sayfalar taranamaz olduğundan, FCF, yalnızca oturum açma içeriğinin taranmasına, dizine eklenmesine ve böylece arama sonuçlarında görülmesine izin vermenin tek yoludur.

Yayıncılar ve Google arasında bir anlaşma olarak çalışan First Click Free, arama motorunun, aksi takdirde tarayıcıların erişemeyeceği içeriği dizine eklemesine olanak tanır Google’ın örümceklerinin sitenizin içerikten yoksun olduğunu ve dolayısıyla sıralamaya değmeyeceğini düşünmesini engeller ve kullanıcıları ücretli içeriğe kaydolmaları için teşvik eder.