Ekran Çözünürlüğü Nedir? – Tanım

Ekran çözünürlüğü, web geliştiricileri ve tasarımcıları için ekranın dikey ve yatay olarak içerdiği piksellerin toplamını içeren önemli bir kavramdır. Çözünürlükler ve cihazlar sürekli değiştikçe ve geliştikçe ekran çözünürlüklerinin önemi ve karmaşıklığı artar.

Çözünürlüğün Etkisi

Uzmanlar, web tasarımının karmaşık dünyasında bir takım karmaşık teknik özelliklerle karşı karşıyalardır ve ekran çözünürlüğü belki de bu teknik sıkıntıların en büyüklerinden biridir. En doğru çözünürlüğü seçmek, çözünürlüklerin ve cihazların sürekli değişmesi ve iyileştirilmesiyle imkansız görünebilir. Ancak, tasarımcıların ve geliştiricilerin izleyebileceği bazı yollar da mevcuttur. Öncelikle, ekran çözünürlüğü ile gerçek ekran boyutunu yanlış anlamayın. Çözünürlük, 1024 × 768 gibi yatay ve dikey ekran piksellerinin sayısıdır.

İki aynı boyutlu ekran farklı çözünürlüklere sahip olduğunda daha fazla karışıklık ortaya çıkar. Örneğin, 17 inçlik bir ekran ve 13 inçlik bir ekran 1280 × 800 çözünürlüğe sahip olabilir. Ancak, web sitesi ekranı ekran çözünürlüğüne göre farklılık gösterir. Örneğin, bir 17 inç masaüstü monitör 1280 × 800 çözünürlüğe sahip olabilirken, başka bir 17 inç monitör daha düşük 1024 × 768 çözünürlüğe sahip olabilir.

Düşük çözünürlük, keskin bir ekranı korumak için öğeleri daha belirgin bir şekilde görüntüler. Ancak, sayfanın daha azı ekrana sığar. Daha yüksek çözünürlüğe sahip monitör, tam kat ve aşağıdaki bazı içerikler de dahil olmak üzere site sayfasının daha fazlasını gösterecektir. Sayfa öğelerinin boyutu küçültülmüş görünür, ancak daha keskin olur.

Ekran Çözünürlüğü Nasıl Seçilir

W3Schools, Ocak 2000 itibarıyla yaklaşık yirmi yıla yayılan küresel ekran çözünürlük istatistiklerini topladı. Sonuçlar, Ocak 2021’de kullanıcıların %41,5’inin “diğer” ekran çözünürlüklerine (büyük olasılıkla cep telefonları) sahip olduğunu, bunu 1366 x 768 ekran monitörüyle (2012’den itibaren kullanılabilir) %24,8 ve 1920 x 1080 çözünürlükleri kullanarak %19,2’sinin (2010’dan itibaren kullanılabilir) izlediğini gösteriyor.